Web Content Viewer
ActionsСливания на дружества или продажба на предприятие
Отношенията между търговските дружества и динамиката на търговския оборот могат да бъдат предпоставка за обединяване на търговски дружества, желаещи да осъществяват съвместно търговска дейност. Възможно е и обратното – едно дружество да се раздели на няколко дружества, или от него да се отделят самостоятелни търговски дружества.
За тези ситуации Търговският закон урежда процедурата по преобразуване чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне.
Характерно за сливането, вливането и разделянето е, че преобразуващите се търговски дружества се прекратяват, без да се извършва ликвидация, а имуществото, правата и задълженията и дейността на прекратените дружества преминават изцяло или частично към други съществуващи или новоучредени търговски дружества (правоприемници).
За отделянето е характерно, че част от имуществото и дейността на дружеството преминават към друго дружество (дружества) без обаче преобразуващото се дружество да се прекратява.
+ Същност на преобразуването чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне
Вливане
Форма на преобразуване, при която едно или повече търговски дружества (преобразуващи се дружества) се вливат в друго съществуващо дружество (приемащо дружество). Вливането се състои в това, че преобразуващите се дружества се прекратяват, без да се извършва ликвидация, а имуществото, правата и задълженията и дейността им преминават изцяло към приемащото дружество.
Съдружниците и акционерите от преобразуващите се дружества прекратяват членството си в тях и придобиват дялове и акции в приемащото дружество.
При преобразуването чрез вливане, приемащото дружество не може едновременно с вливането да промени формата си (напр. от ООД да се преобразува към АД).
Сливане
Сливането на търговски дружества е сложен юридически процес, при който двете дружества прекратяват своето съществуване, но на тяхно място възниква изцяло ново дружество.
Нововъзникналото дружество, по силата на универсалното правоприемство, става титуляр на всички активи на прекратените дружества, както и на пасивите им.
Като резултат от тази процедура не се придобиват непрехвърлимите права – те се погасяват след прекратяването на техния титуляр.
Новото дружество продължава и дейността на прекратените дружества, включително изпълнението на задълженията им по договори с клиенти и доставчици.
Сливането на публични акционерни дружества по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа е процедура, която се различава в известна степен от сливането на другите търговски дружества и този процес протича при стриктен институционален контрол.
Кратко стъпките за сливане на дружества са следните:
- Изготвяне на Договор за преобразуване;
- Изготвянето на Доклад за преобразуването;
- Следващата задължителна стъпка в процеса по преобразуване чрез сливане е едновременно обявяване на Договора за преобразуване и Доклада на управителните органи по партидите на участващите в сделката дружества;
- Освен, ако всички съдружници или акционери в преобразуващите се дружества не са се съгласили писмено да не бъде назначен проверител, определянето му е задължителна стъпка в процеса на преобразуване чрез сливане;
- След запознаване на съдружниците и акционерите с Договора за преобразуване, Докладите на управителните органи и на проверителите, както и с останалите документи, имащи отношение към сделката, се свикват общи събрания на съдружниците и акционерите;
- Крайният резултат от описаните стъпки е вписване на новоучреденото дружество в Търговския регистър и прекратяването на слелите се в него дружества.
С възникването на новото дружество и заличаването на преобразувалите се дружества настъпват правни последици в много посоки, свързани с движимото и недвижимото имущество, обектите на интелектуална собственост, разрешителните режими като лицензии, концесии и други подобни, за това тези преобразувания е препоръчително да бъдат предварително съгласувани с юридическо лице.
Разделяне
Форма на преобразуване, при която едно търговско дружество (преобразуващо се дружество) се разделя на две или повече търговски дружества (приемащи дружества). Разделянето се състои в това, че преобразуващото се дружество се прекратява, без да се извършва ликвидация, а съответна част от имуществото, правата и задълженията и дейността му преминава към приемащите дружества. Възможно е някои от приемащите дружества да са новоучредени, а други - вече съществуващи такива.
При преобразуването чрез разделяне, приемащото дружество не може да промени формата си (напр. от ООД да се преобразува към АД).
Отделяне
Форма на преобразуване, при която част от имуществото, правата и задълженията на едно дружество (преобразуващо се дружество) преминава към едно или повече други дружества (приемащи дружества). Преобразуващото се дружество не се прекратява и продължава да съществува. Приемащите дружества могат да бъдат както новоучредени, така и вече съществуващи.
Възможно е част от имуществото и дейността на едно търговско дружество (преобразуващо се дружество) да премине върху едно или повече новоучредени еднолични дружества с ограничена отговорност и/или еднолични акционерни дружества, при което преобразуващото се дружество става едноличен собственик на капитала им.
+ Ред за преобразуване чрез вливане, сливане, разделяне и отделяне
Следва да се отбележи, че процедурата по преобразуване чрез сливане, вливане, разделяне и отделяне е особено сложна и е възможно да има допълнителни специфики и отклонения от описания по-долу общ ред. Поради това, преди пристъпване към процедурата, е необходим задълбочен анализ на приложимата правна уредба, съдържаща се в разпоредбите на Търговския закон. Имайте предвид, че нарушаване на регламентираната в закона процедура може да доведе до обявяване на преобразуването за недействително.
Задължително е преди пристъпване към процедура за промяна на правната форма да бъде изпратено уведомление до Национална агенция по приходите. Териториалната дирекция на Национална агенция за приходите издава на търговеца или на заявителя удостоверение за уведомяването в срок до 60 дни от постъпване на уведомлението. Уведомлението е задължителна част от документите, които се прилагат към заявлението за вливане, сливане, разделяне и отделяне.
Сключване на договор/план за преобразуване
Дружествата, участващи в преобразуването, следва да сключат помежду си договор за преобразуване. Договорът за преобразуване се сключва от лицата, представляващи дружеството, в писмена форма с нотариална заверка на подписите им. Възможно е сключването на договора за преобразуване да бъде оставено за по-късен етап – след приемане на решението за преобразуване, като в този случай се изготвя проект на договор за преобразуване и за него се прилагат същите изисквания, каквито са налице за договора за преобразуване.
При разделяне и отделяне, когато приемащите дружества са новоучредени, договор за преобразуване не се сключва, а преобразуващото се дружество съставя план за преобразуване. Планът се съставя в писмена форма с нотариална заверка на подписите от управителния орган на дружеството (при дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество и командитно дружество с акции) или от съдружниците с право на управление (при събирателно и командитно дружество).
Изготвяне на доклад на управителния орган
Управителният орган/ съдружниците с право на управление на всяко от дружествата, участващи в преобразуването, съставят писмен доклад за преобразуването. Докладът следва да съдържа подробна правна и икономическа обосновка на договора/плана за преобразуване и особено на съотношението на замяна, а при разделяне и отделяне - на критерия за разпределение на дяловете и акциите. Когато се учредява ново дружество, което е дружество с ограничена отговорност (ООД), акционерно дружество (АД) или командитно дружество с акции (КДА), или ще се извърши увеличаване на капитала на приемащото дружество, докладът съдържа данни и за преминаващото към това дружество имущество, въз основа на което се установява размерът на капитала.
Не е необходимо да бъде съставен доклад, ако всички съдружници или акционери в дружествата, участващи в преобразуването са изразили писмено съгласие за това.
Обявяване на договора/плана за преобразуване и доклада на управителния орган
Договорът/ планът за преобразуване и докладът на управителния орган се представят за обявяване в Търговския регистър едновременно по делата на всяко преобразуващо се и приемащо дружество. Управителните органи следва да подадат заявление по образец до Агенция по вписванията. Заявлението може да бъде подадено онлайн с квалифициран електронен подпис, като в този случай дължимите такси са по-ниски.
Когато някое от дружествата, участващи в преобразуването, е акционерно дружество, командитно дружество с акции или дружество с ограничена отговорност, документите следва да бъдат обявени по партидата му поне 30 дни преди датата на общото събрание, на което ще бъде взето решението за преобразуване.
Проверка на преобразуването и доклад на проверителя
Управителният орган/ съдружниците с право на управление на всяко от дружествата, участващи в преобразуването, следва да назначат проверител. Възможно е вместо това по общо искане на управителните органи на дружествата длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията да назначи общ проверител за всички дружества, участващи в преобразуването. Проверителят съставя доклад за проверката до съдружниците или акционерите на съответното дружество или общ доклад за всички дружества, когато е назначен общ проверител. Чрез доклада се оценява адекватността на съставения договор/план за преобразуване.
Предоставяне на информация
Преди да бъде взето решението за преобразуването, на всички съдружници или акционери в дружествата, участващи в преобразуването, следва да бъде предоставена релевантната информация относно преобразуването – договорът/планът за преобразуване, докладите, годишните финансови отчети и докладите за дейността на дружествата, счетоводните баланси и проектите на нов дружествен договор или устав на всяко от новоучредените дружества, съответно за изменения и допълнения на устава или дружествения договор на всяко от преобразуващите се и приемащите дружества. Изброените документи следва да бъдат достъпни в седалището и на адреса на дружествата, като при поискване копия от изброените документи следва да бъдат предоставени на всеки от съдружниците/акционерите безплатно.
Когато някое от дружествата, участващи в преобразуването, е акционерно дрижество, командитно дружество с акции или дружество с ограничена отговорност, документите следва да бъдат обявени по партидата му поне 30 дни преди датата на общото събрание, на което ще бъде взето решението за преобразуване.
Вземане на решение за преобразуване
Решението за преобразуване се взема поотделно за всяко от дружествата, участващи в преобразуването. С решението се одобрява договорът или планът за преобразуване и се уреждат и всички въпроси относно свързаните с преобразуването промени (напр. изменения в устав/учредителен договор, капитал и др.), включително относно новоучредените дружества, ако има такива.
Необходимо мнозинство за вземане на решението за преобразуване е:
- за преобразуването събирателно дружество или командитно дружество е необходимо съгласието на всички съдружници, дадено в писмена форма с нотариална заверка на подписите;
- решението за преобразуване на дружество с ограничена отговорност и акционерно дружество се взема от общото събрание на съдружниците/акционерите с мнозинство от притежателите на поне 3/4 от капитала/акциите с право на глас;
- за преобразуване на командитно дружество с акции е необходимо решение на неограничено отговорните съдружници, взето единодушно в писмена форма с нотариална заверка на подписите и решение на общото събрание на акционерите, взето с мнозинство 3/4 от представените акции с право на глас.
Вписване на преобразуването в Търговския регистър
Когато се заявява вписване на сливане или вливане, заявлението се подава от управителния орган на новоучреденото/приемащото дружество. Към заявлението се прилагат:
1. препис от дружествения договор и/или устава на приемащото дружество, който съдържа всички изменения и допълнения, заверен от органа, представляващ дружеството, ако при преобразуването такива са направени;
2. приетият дружествен договор и/или устав на новоучреденото дружество и необходимите документи за вписване на избраните органи;
3. докладите на проверителите;
4. изрично писмено съгласие, когато съдружник в дружество с ограничена отговорност или акционер става неограничено отговорен съдружник;
5. списъкът на лицата, придобиващи акции, дялове или членство в новоучредено или приемащо дружество, видът на членството, както и данни за съществуващи залози и запори;
6. декларация на депозитарите, че са им предадени временните удостоверения или акциите.
Когато се заявява вписване на разделяне или отделяне, заявлението се подава от управителния орган на преобразуващото се дружество (разделящото се дружество/ дружеството, от което се отделя имущество). Към заявлението се прилагат:
1. договорът или планът за преобразуване и решенията на всички участващи в преобразуването дружества;
2. препис от дружествения договор и/или устава на приемащото дружество, който съдържа всички изменения и допълнения, заверен от органа, представляващ дружеството, ако при преобразуването такива са направени;
3. приетият дружествен договор и/или устав на новоучреденото дружество и необходимите документи за вписване на органите му;
4. препис от дружествения договор и/или устава на преобразуващото се дружество, който съдържа всички изменения и допълнения, заверен от органа, представляващ дружеството, ако при преобразуването такива са направени;
5. докладите на проверителите;
6. изрично писмено съгласие, когато съдружник в дружество с ограничена отговорност или акционер става неограничено отговорен съдружник;
7. списъкът на лицата, придобиващи акции, дялове или членство в новоучредено или приемащо дружество, видът на членството, както и данни за съществуващи залози и запори;
8. декларацията на депозитарите, че са им предадени временните удостоверения или акциите.
Заявлението за вписване не може да бъде направено по-късно от 8 месеца след датата, към която е приет договорът или планът за преобразуване.
Вписването се извършва не по-рано от 14 дни след подаването на заявлението.
+ Прехвърляне на предприятие
Търговският закон определя предприятието като съвкупност от права, задължения и фактически отношения.
Предприятието, което подлежи на прехвърляне, включва всички активи и пасиви, които се използват и формират във връзка с осъществяването на дейността му. Предприятието включва както материалните активи, използвани за осъществяване на дейност – например производствени сгради, съоръжения и поземлени имоти, така и нематериални активи – права върху патентовани марки, изобретения и т.н.
При прехвърляне на предприятие към новия му притежател преминават и всички права и задължения по договорите, по които предприятието е страна.
Предприятието може да бъде прехвърлено чрез сделка, като законът изисква при сключването ѝ подписите и съдържанието да бъдат нотариално заверени. Най-често предприятие се прехвърля чрез договор за продажба.
Решение за прехвърляне
Когато се прехвърля цялото предприятие на едно дружество, е необходимо:
- съгласието на всички съдружници, дадено в писмена форма с нотариална заверка на подписите – когато прехвърлящото дружество е събирателно (СД) или командитно (КД);
- решението от общото събрание на съдружниците/акционерите с мнозинство от притежателите на поне 3/4 от капитала/акциите с право на глас – когато прехвърлящото дружество е с ограничена отговорност (ООД) или акционерно (АД);
- решение на неограничено отговорните съдружници, взето единодушно в писмена форма с нотариална заверка на подписите и решение на общото събрание на акционерите, взето с мнозинство 3/4 от представените акции с право на глас – когато прехвърлящото дружество е командитно дружество с акции (КДА).
Сключване на договор с купувача за прехвърляне на търговското предприятие с нотариално заверени подписи и съдържание
В договора обикновено се конкретизира съдържанието (активите, пасивите, правата и задълженията) на прехвърляното предприятие. Важно е да се отбележи, че договорът е изключително сложен и има ключово значение за цялата процедура по прехвърляне на предприятие, поради което е препоръчително той да бъде подготвен и съгласуван с лица, които притежават необходимата експертиза.
Изплащане на трудовите възнаграждение и осигурителните вноски
Предприятие, в което има наети работници или служители, може да се прехвърли, след като досегашният му притежател изплати всички дължими неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения, задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения, с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на предприятието.
Предприятието може да се прехвърли без тези задължения да са изплатени, само ако страните по договора се уговорят придобиващият предприятието да ги изпълни.
Уведомяване на кредиторите и длъжниците
Възможно е прехвърлянето на предприятието да засегне интересите на лица, които имат задължения към предприятието (длъжници) и на лица, към които предприятието има задължения (кредитори). Поради това и длъжниците, и кредиторите следва да бъдат уведомени за сделката от лицето, което прехвърля предприятието (досегашния му притежател). Уведомяването може да се извърши напр. чрез писмо с обратна разписка или чрез нотариална покана.
Уведомяване на НАП и вписване на прехвърлянето в търговския регистър
За да породи действие договорът за прехвърляне на предприятие, задължително е прехвърлянето да бъде вписано в търговския регистър едновременно по делото на двете страни по договора.
За тази цел се подава заявление до Агенция по вписванията от органите, представляващи дружествата или упълномощени от тях лица. Възможно е заявлението да бъде подадено онлайн, като за целта е необходим квалифициран електронен подпис.
Преди подаване на заявлението за вписване на прехвърлянето заявителят уведомява за прехвърлянето териториалната дирекция на Национална агенция за приходите по седалището на търговеца. Териториалната дирекция на Национална агенция за приходите издава в 60-дневен срок удостоверение за уведомяването.
Към заявлението за вписване до Агенция по вписванията се прилагат следните документи:
- договорът за прехвърляне на предприятието;
- решението от общото събрание на съдружниците/акционерите;
- декларация, че няма дължими неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения, задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на предприятието;
- декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства;
- документ за внесена държавна такса;
- удостоверение за уведомяването, издадено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите;
- декларация, че заявлението и приложените към него документи са предоставени от заявителя.
Когато с договора за прехвърляне на предприятие се прехвърля недвижим имот, договорът следва да бъде вписан и в Имотния регистър.
С цел защита на кредиторите търговецът, който придобива предприятието, следва да управлява отделно преминалото върху него търговско предприятие за срок от 6 месеца от вписването на прехвърлянето в Търговския регистър.
Отделното управление е специфичен режим на извършваните правни и фактически действия по отношение на прехвърленото търговско предприятие. Управлението е отделно, когато търговецът, придобил предприятието, го третира като отделен имуществен комплекс и счетоводно го обособява.
Последно обновено на 22.10.2021